Obraz na Ujmiskách

Z moravské části Krkavčí stezky projektu Po medvědích tlapkách je nová odbočka (nedaleko odbočky k památné lípě), která nás zavede k zastavení na Ujmiskách. Toto místo bylo vzhledem k výjimečnosti výhledu vybráno k umístění obrazu.

Zaujme vás zde nádherný výhled do okolí a přinutí vás zastavit se déle, než byste počítali. Obraz vás určitě inspiruje k pořízení efektní fotografie, ať už s cílem zachycení krajiny nebo přátel, se kterými se zde zastavíte.

Původ místopisného označení Ujmiska můžeme nalézt v rozsáhlém díle Františka a Mojmíra Horečkových “Tak mluvíme pod Radhoštěm” (Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, 2011) Dozvídáme se, že ujmisko je půda “ujatá” panským lesům a zpracovaná v pole. V podstatě se dá říci, že původně každá paseka byla svým způsobem ujmiskem. A některým místům přímo toto pojmenování zůstalo. Jedná se o pomístní jméno, které se dodness vyskytuje v okolí Frenštátu, Bečev, Rožnovska a na Ostravici.

Každopádně výhledu z Ujmisek vévodí nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd Lysá hora (1 324 metrů nad mořem). Dále vidíme zleva kóty: Ostrá hora (783 m n. m.), Smrčina (810 m n. m.), Čupel (943 m n. m.).

A ještě tu opodál máme jednu zajímavost. Přibližně v úrovni Ujmisek pramení Suchý potok, který v místech u silnice ve směru na Staré Hamry vytváří v době vydatnějších srážek velmi efektní vodopád, který je dokonce i uveden v publikaci Martina Janošky “Nejkrásnější vodopády České republiky” (Nakladatelství Academia 2008) a je zde označen jako Ostravický vodopád. Je vytvořen na podloží křídového pískovce a je jednostupňový.